Η Κροατία διέλυσε την Αργεντινή και τη στέλνει... σπίτι της!

Η Κροατία, με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, διέλυσε 3-0 την Αργεντινή και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αντίθετα, η παρέα του Λιονέλ Μέσι είναι ένα βήμα πριν από τον πρόωρο και αν μη τι άλλο ντροπιαστικό αποκλεισμό, αφού χρειάζεται πλέον συνδυασμό αποτελεσμάτων για να περάσει.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τέρματα και μοιρασμένες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, αλλά στο β' μέρος η Κροατία βρήκε το γκολ στο 53ο λεπτό με τον Ρέμπιτς, μετά την γκάφα του Καμπαγέρο.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την Αργεντινή, η Κροατία προηγήθηκε με 2-0 με τη γκολάρα του Μόντριτς, ο οποίος με τρομερό σουτ στο 80ο λεπτό «σκότωσε» κάθε ελπίδα του αντιπάλου για κάτι καλύτερο. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 86' οι Κροάτες θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα, αλλά η εκπληκτικη εκτέλεση φάουλ του Ράκιτιτς βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Καμπαγέρο. Τελικά
το πέτυχαν στο 90' με τον Ράκιτιτς να παίρνει... εκδίκηση για το δοκάρι και να διαμορφώνει το τελικό και θριαμβευτικό 3-0.

Πηγή: matrix24.gr